Support Local Journalism


Subscribe


The following is a list of non livestock Special Awards from the 2021 Kittitas County Fair:

07- Open Cavies

Best of Breed – Vivianne Wright

Grand Champion – Vivianne Wright

Reserve Champion – Karlie Johnson

Best if Breed – Karlie Johnson

Best of Show – Karlie Johnson

08 Open Rabbit

Champion Fitting and Showing – Hattie Shull

Champion – Fitting and Showing – Raelynn Marcus

Reserve Champion – Fitting and Showing – Wyatt Markus

Best of Show – Jensen Thomas, American Chinchilla

Best of Breed – Jensen Thomas, American Chinchilla

Best of Breed – Christy Smith, English Spot Cap

Best of Breed — Rachel Caron, Dwarf Hotot

Best of Breed – Wyatt Marcus, Ruby Eyed White

Best of Breed – Jessa Thomas, Tortoise Dutch

Best of Breed – Roslyn John, Mini Lop

Best of Breed – Hattie Shull, Mini Rex

Best of Breed – Jess Thomas – Flemish Giant

Best of Breed – Christy Smith Dwarf Papillion

Best of Breed/ Best Reserve of Show – Christy Smith, Mercedes

Best of Opposite Breed – Walker Waggoner, English Spot

Best of Opposite Breed – Christy Smith, Dwarf Papillion

Best of Opposite Breed – Raelynn Markus – Mini Rex

Best of Opposite Breed – Danette Thomas – Tortoise Dutch

09- Open Poultry

Best of Show – Kevin Smith

Reserve of Show – Vivianne Wright

12- Wool Show

Superintendents Choice – Robin Dimicco

Judges Choice/Reserve Champion – Robin Dimicco

Best of Show/Champion – Bambi Miller

14- Vegetables

Superintendents Choice – Samuel Harper

Superintendents Choice – Charlene Harper

Best of Show/ Pomona Grange Award – Jeanette Stone

Judges Choice/ Pomona Grange Award – Ryle Hunter

Best of Show Buddy & Me/ Pomona Grange Award – Samuel Harper

15 – Fruit

Judges Choice/ Pomona Grange Award – Karen Johnson

16 – Floriculture

Superintendents Choice – Anita Boyum

Ella Busch – Mike Stern

Judges Choice Dahlia – Mike Stern

Best of Show – Shannon Burvee

Judges Choice Dahlia- Cactus – Shannon Burvee

Mickey Moe Award – Stacey Cox

18 Baking

Judges Choice – Rachel Caron

Superintendent Choice – Amy Bryant

Best of Division – Landon Smith

19- Youth Baking

Judges Choice – Cade Bala

Judges Choice- Ruby Hansen

Wilton Award – Carmen Preciado

Best of Shoe – Kaylynn Hagen

20- Open Food Preservation

Judges Choice – Brittany Pearson

Superintendents Choice – Brittany Pearson

Best of Show – Brittany Pearson

Superintendents Choice – Josh Mattson

Judges Choice – Laura Kukes

Judges Choice – Lisa Smith

Superintendents Choice – Lisa Smith

Judges Choice – Paula O’Brien

Superintendents Choice – Paula O’Brien

26- Open Needlework

Superintendents Choice – Renee Merten

Superintendents Choice – Karen Filippi

Vi Tillman Award – Karen Filippi

Judges Choice – Debbie Rogers

Judges Choice – Liz Doyle

Judges Choice – Adrienne Fields

Judges Choice – Deidre Snell

27- Sewing

Judges Choice- Ellen Fischer

Best of Show – Camden Layman

Superintendents Choice – Marci Becker

ML Riegel – Special Award

28 – Quilts

People’s Choice – Liz Doyle

Best of Class Wall Quilt – Dalyce McFarland

Best of Class Machine Pieced – Lora Stovall

Award of Excellence – Lora Stovall

Best of Show – Laura Wilson

Best of Class – Machine Quilted – Carolyn Moore

Best of Class – Exhibitor Long Arm Quilted – Dalyce McFarland

Best if Class — Debbie Rogers

Judges Choice – Cindy Arp-Teasley

Superintendents Choice — Liz Doyle

29- Fiber Arts

Special Mill Race Award – Diana Dippold

Best of Division – Hand Dyed/ Hand Spun –Adrianne Fields

Best of Division – Educational Display – Bambi Miller

Superintendents Choice – Garment from Hand Spun- Diane Dippold

Judges Choice – Garment from Hand Spun Roberta Soltz

Best of Show – Felted Item – Robin Dimicco

30 – Adult Crafts and Hobbies

Special Award – Kristina Paquette

Superintendents Choice – Cletus Samuelson

Judges Choice – Johnny Landon

38- Youth Arts, Crafts and Hobbies

Judges Choice- Landon Smith

Judges Choice – Taylor Kelsey

Judges Choice – Heidi Rizor

Best of Show – Veronica Mattson

Best of Show = Aimee Becker

Superintendents Choice – Dixie Best

40 Photography

Superintendents Choice – David Covert

Best of Show – Drew Large’

High School Best of Show – Raylene Olea

Competitive- 1st Overall – Phil Klucking

Competitive – 2nd Overall – Morgan McDowell

Competitive – 3rd Overall – Douglas MacArthur

Youth Best of Show – Leah Wersland

45 – Community Participation

Judges Choice- Kittitas County Cattlewomen

59-4-H Poultry

Best in Show American Breeds – Jordan Smith

Reserve Best in Show – American Breeds – Elle Rose Lanphere

Grand Champion Fitting & Showing Turkey- Jalina Blackmore

Champion Fitting & Showing – Chicken – Jordan Smith

Champion Fitting & Showing – Chicken – Colton Barsness

Champion Fitting & Showing – Chicken – Alexis Barsness

Champion Fitting & Showing – Chicken – Reserve Overall

Champion – Game Bird – Jalina Blackmore

Reserve Champion Fitting & Showing -Chicken- Michael Muratore

Reserve Champion-Ducks – Jalina Blackmore

Overall Grand Champion – Jalina Blackmore

60 4-H Rabbit

Best of Breed – Lionhead – Jalina Blackmore

Best of Breed – Pet – Cassie Gray

Best of Breed – Black Himalayan – Adele Caron

Best of Breed – French Lop – Adele Caron

Best of Breed – Chocolate Dutch -Elise Boitano

Best of Breed – Holland Lop – Rachel Jochimsen

Best of Breed – Holland Lop – Carter Shafer

Best of Breed – Mini Lop – Alexis Barsness

Champion – Fitting & Showing – Junior – Alexis Barsness

Champion – Fitting & Showing – Novice Jr.- Cassie Gray

Champion – Fitting & Showing – Intermediate – Jalina Blackmore

Champion – Fitting & Showing- Senior- Adele Caron

Reserve Champion – Fitting & Showing – Intermediate Rachel Jockimsen

Reserve Champion- Fitting & Showing – Novice/Intermediate – Remielle Izzi

Best in Show – Rachel Jochimsen

Reserve Best in Show – French Lop – Adele Caron

Reserve Champion Overall – Jalina Blackmore

63 – 4-H Food and Nutrition

Champion – Julianne Bryant

Champion – Victoria Mattson

Champion – Heidi Rizor

Champion – Chloe Mattson

Reserve Champion – Jack Herion

Reserve Champion – Chloe Mattson

Reserve Champion – Michael Mattson

Judges Choice = Adrienne Herion

64 – 4-H Food Preservation

Dried Foods -Champion – Julianna Bryant

71- 4-H Educational Exhibits

Special Award – Remielle Izzi

72 – 4-H Creative Kids

Superintendents Choice – Julianne Bryant

74- 4-H Arts, Crafts and Photography

Judges Choice – Tessa Ward

Superintendents Choice – Tessa Ward

75 — Archery/rifle/shooting sports

75- A Archery – Recurve & Long Bow – Intermediate Grand Champion – Austin Wickerath

75- B Archery- Compound Bow – Senior – Grand Champion – Raylene Olea

75- C Air Rifle Grand Champion – Junior – Maxon Markus

75-C Air Rifle Grand Champion – Intermediate – Austin Wickerath

75 C Air Rifle – Reserve Champion – Intermediate – Tyler Coppock

75 C Air Rifle – grand Champion – Senior – Chloe Clyburn

75 E 22 Smallbore Rifle – Reserve Champion – Junior – Maxon Markus

75 E 22 Smallbore Rifle – Grand Champion – Junior – Cale Gray

75 E 22 Smallbore Rifle – Grand Champion – Senior – Chloe Clyburn

75 E 22 Smallbore Rifle – Reserve Champion – Senior – Samantha Coppock

75 F 22 Smallbore Pistol – Grand Champion – Senior – Chloe Clyburn

75 G Shotgun – Grand Champion – Junior – Maxon Markus

75 G Shotgun – Grand Champion – Intermediate – Austin Wickerath

75-E 4-H Shooting Sports – 22 smallbore rifle – Junior – Maxon Markus- Reserve Champion

75-E 4-H Shooting Sports – 22 smallbore rifle – Intermediate – Grand Champion – Cale Gray

75-E 4-H Shooting Sports – 22 smallbore rifle – Senior – Grand Champion – Chloe Clyburn

75-E 4-H Shooting Sports – 22 smallbore rifle – Senior – Reserve Champion – Samantha Coppock

73I 4-H Flag Contest

Judges Choice – Get Up & Go

Recommended for you

Comments

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.